İstanbul Üniversitesi Biyolojik Bilimlerde yine 1. sırada

URAP 2018 YILI DÜNYA BİLİM ALANI SIRALAMALARINDA

TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN DURUMU

26 NİSAN 2019

Tablo 7.  Üniversitelerimizin girdiği alan sıralamaları ve dünyadaki yerleri

Tablo 7’de, dünya alan sıralamalarında en az bir alanda yer alan üniversitelerimizin girebildiği bilim alanları ve dünyada kaçıncı oldukları sırayla verilmektedir.


URAP 2018 YILI DÜNYA BİLİM ALANI SIRALAMALARINDA

TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN DURUMU

26 NİSAN 2019

Tablo 8. Türk üniversitelerinin alan sıralamasına göre dünyadaki yerleri

     Üniversitelerimizin; 2018 yılında hangi sıralama kurumunun hangi alan sıralamasına girebildiği ve dünyada kaçıncı oldukları Tablo 8’de verilmektedir.


URAP (UNIVERSITY RANKING OF ACADEMIC PERFORMANCE) VERİLERİNE GÖRE

Dünyadaki alan sıralamaları; THE, QS, ARWU, NTU, Leiden ve URAP gibi sıralama kuruluşları tarafından yapılmaktadır. URAP Araştırma Laboratuvarı, yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak amacıyla, 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan bir kuruluştur.

Türkiye’nin ilk ve en köklü Biyoloji Bölümünü bünyesinde bulunduran İstanbul Üniversitesi, URAP (University Ranking of Academic Performance) verilerine göre, Dünya Alan Sıralamasında geçen seneki 578. sıradan 482. sıraya yükselmiş ve Türkiye Biyolojik Bilimler Alan Sıralamasında önceki üç dönemde olduğu gibi bu dönemde de 1. sırada yer almıştır. İstanbul Üniversitesi, Biyolojik Bilimler Alanında 4 sıralama kurumunun listesinde ilk 500’e girmeyi başaran tek Türk Üniversitesi olmuştur. Raporda, dünya genelinde 4 sıralamada birden yer alan Türk üniversitelerinin alanları da ilk kez belirlendi. Buna göre, İstanbul Üniversitesi, Biyolojik Bilimler alanında 4 sıralama kurumunun listesinde ilk 500’e girmeyi başaran tek Türk üniversitesi olmuştur.